- Palume klientidel, kellel on kasvõi väiksemaid haiguse tunnuseid, tühistada broneering.
- Kui tulete salongi:
- Palume salongi sisenemisel käsi desinfitseerida.
- Palume kanda kaitsemaski.
- Teenindame kliente ainult eelbroneeritud aegade alusel.
- Et vältida klientide kokkupuudet teiste klientidega, palume kliendil tulla salongi täpselt broneeritud ajaks.
- Palun tulge salongi üksinda, võimalusel ärge võtke isikuid salongi kaasa, kes teenust ei vaja.
Kaitsemeetmed:
- Meie spetsialistid kannavad maske ja desinfitseerime pindu iga kliendi vahetusel ning vajadusel tihedamini.
- Meie salong teeb kõik selleks, et vältida klientide kokkupuudet.
- Kui kliendil esinevad haigusnähud on spetsialistil kohus teenust mitte osutada.
- Tagame ohutu vahemaa teiste klientidega.
- Kui Te kuulute riskirühma (vanus, patoloogiad jne) palun ärge kiirustage salongi tulemisega, võimalusel lükake oma broneering edasi.
10 kõige olulisemat asja, mida teada koroonaviirusest ja selle ennetamisest
1. Koroonaviirus levib piisknakkuse kaudu
Koroonaviirus põhjustab haigust, mille nimi on COVID-19 ja mida igapäevases keeles kutsume koroonaviiruseks.
Koroonaviirus levib silmale nähtamatute piiskadega, mida nakatunud inimene levitab hingates, rääkides, köhides või aevastades.
Samuti levib viirus pindade kaudu, mida nakatunud inimene on puudutanud või millele on nakkusega piisakesed sattunud.
Viirusosakesed võivad suletud ruumis lennata kuni 2 meetri kaugusele. Toatemperatuuril ja 40% suhtelise niiskuse juures säilib viirus kuni 4–5 päeva. Mida kõrgem on temperatuur ja suurem suhteline niiskus, seda kiiremini viirus hävib.
2. Koroonaviirus on väga nakkav
Iga koroonaviirusega nakatunud inimene nakatab keskmiselt 2 (täpsemalt 2–2,5) inimest. Nemad omakorda nakatavad igaüks kahte või enamat inimest jne.
Mida rohkem nakatunud inimene teiste inimestega kokku puutub, seda tõenäolisemalt ja rohkem ta teisi nakatab. Lõuna-Koreast on teada juhtum, kus üks koroonaviirust kandev inimene nakatas koguni 70 inimest.
See tähendab, et nakkus levib väga kiiresti: ühest nakatunust on juba kolmandaks ringiks saanud seitse kuni kümme nakatunut ning kümnendaks ringiks 57 000 nakatunut!
Koroonaviirus on isegi gripist nakkavam!
3. Koroonaviiruse kõige levinumad tunnused on palavik, köha ja hingamisraskused
Koroonaviirusega nakatunud inimestel on kõige sagedamini üks või mitu järgmistest sümptomitest: palavik, kuiv köha, väsimus, röga, hingamisraskused, lihas- ja liigesvalu, kurguvalu, peavalu.
Kõige sagedamini esinevad palavik, köha ja hingamisraskused. Siiski, igal koroonaviirusesse nakatunud inimesel võivad olla erinevad sümptomid. Võib olla nakatunud ka nii, et sümptomid on kerged või neid pole üldse ja inimene ise tunneb end täiesti tervena.
Kui Sul on palavik, köha või hingamisraskused, otsi varakult abi ja helista oma perearstile.
4. Koroonaviiruse sümptomid avalduvad 2–14 päeva jooksul
Haiguse peiteperiood on 2 kuni 14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.
Enamik inimesi põeb koroonaviirust kergelt, aga eriti vanemaealistel ja kroonilisi haigusi põdevatel inimestel võib haigus kulgeda raskemalt – nad võivad sattuda haiglasse või koguni surra.
Samas on ka Eestis juhtumeid, kus ka noorematel ja tervetel inimestel kulgeb haigus raskelt.
5. Koroonaviirusega nakatunud inimesel ei pruugi üldse sümptomeid olla
On tuvastatud, et eksisteerib inimesi, kes on koroonaviirusesse nakatunud ja teistele nakkusohtlikud, aga kellel pole ühtegi sümptomit ja nad tunnevad end täiesti tervena.
Seetõttu tuleb ettevaatlik olla kõigil, sest igaüks võib olla endale teadmata nakatunud ja viirust edasi anda.
6. Haigena tuleb püsida kodus vähemalt 14 päeva
Koroonaviirusesse haigestunud inimene on nakkusohtlik kuni 14 päeva pärast sümptomite tekkimist. Seetõttu tuleb kodus püsida 14 päeva pärast haigusnähtude tekkimist. Sel ajal kodust ei tohi väljas käia. Seda ka siis, kui kõik haigusnähud kiiremini kaovad. Kodus püsimine aitab ennetada haiguse levimist.
7. Sa saad nakatumise vältimiseks ise palju ära teha
Pese tihti ja korralikult käsi
Kõige efektiivsemalt hävitab koroonaviiruse osakesi seebi ja sooja veega käte pesemine vähemalt 20 sekundit. Käsi tuleb pesta tihti ja väga põhjalikult, sest viiruseosakesed võivad kätel paigutada ka sõrmede vahele, käeseljale ja küünte alla.
Väga oluline on ka käte korralik kuivatamine, võimalusel eelista selleks paberrätikut.
Kui kätepesuvõimalust ei ole, näiteks avalikes kohtades, siis kasuta alkoholipõhist (vähemalt 70% alkoholisisaldusega) käte desinfitseerimisvahendit.
Pese või desinfitseeri kodus pindu
Kodu hoia korras ja pese regulaarselt erinevaid pindu. Vaata ringi ja püüa märgata, mida kõige rohkem kodus katsutakse, eriti pesemata kätega – näiteks ukselingid, käsipuud, liftinupud, lülitid, toolide käetoed alt ja pealt, WC ja vannitoa pinnad, seebidosaatori nupp jne.
Kõige parem on märgkoristus – märja lapi ja pesuvahendiga. Kui see pole võimalik, siis tuleks kasutada spetsiaalset desinfitseerimisvahendit, mille alkoholisisaldus on üle 70%. Desinfitseerimisvahendile tuleb anda aega oma tööd teha, mis tähendab, et seda ei tohi kohe ära pühkida. Jäta vahend pinnale nii kauaks, kui pakendil kirjas või vähemalt üheks minutiks.
Kuumuta toitu
Toidu kaudu, mida on põhjalikult kuumutatud – keedetud, praetud, küpsetatud – koroonaviirust ei saa. Teada on, et kuumtöötlemisel 60 °C juures vähemalt 30 minuti jooksul viiruseosakesed hävivad.
Köhi ja aevasta varrukasse või salvrätti
Käe suu ette panemisest ei ole kasu, sest peopessa sattunud pisikud kanduvad sealt kergesti edasi. Kasutatud taskurätt on tõeline pisikupesa. Eelista pabertaskurätte ja viska need peale kasutamist kohe prügikasti.
Ära puuduta nägu, silmi või suud pesemata kätega
Nii väldid viiruse kandumist kätelt limaskestadele.
Tuuluta tube
Ruume tuulutades õhk liigub ja vahetub.
Pese juur- ja puuviljad ning toidupakendid
Sooja veega tuleb hoolikalt läbi pesta kõik juur- ja puuviljad ning marjad. Samamoodi tuleb hoolikalt pesta või desinfitseerida poest toodud toidupakendid.
8. Veeda aega ainult nende inimestega, kellega koos elad
Kodus püsimise kohustus on ettevaatusabinõu, mille eesmärk on vältida nakkuse levitamist. Kuna koroonaviirusega nakatunud inimesel ei pruugi alati sümptomeid olla ja ta võib ennast terveks pidada, siis on väga oluline, et kõik inimesed püsiksid kodus.
Väljas käies tuleb kinni pidada 2+2 reeglist – käia tuleb kas üksi või kahekesi ning hoida teistest inimestest vähemalt 2 meetri kaugusele. See reegel kehtib ka näiteks toidupoes ja looduses.
Üldse ei tohi kodust väljas käia haiged inimesed.
Mida vähem inimesed ringi liiguvad ja üksteisega kokku puutuvad, seda väiksem on nakkusoht ja seda kiiremini saavad piirangud lõppeda!
9. Avalikes kohtades kanna maski
Avalikes kohtades nagu poes, apteegis, meditsiiniasutuses või ühistranspordis on turvalisem kanda kaitsemaski.
Maskiga kaitsed mitte ennast, vaid teisi inimesi – maski kandmine aitab vähendada võimalust, et köhides või aevastades jõuab piisknakkus teiste inimesteni.
Maski võiksid kanda kõik inimesed, sest kunagi ei tea, kas oled nakatunud või mitte.
Maski pole mõtet kanda õues ja kodus, välja arvatud juhul kui mõni pereliige on haige. Sellisel juhul on soovitatav kasutada FFP3 kaitseefektiivsusega respiraatoreid.
Jälgi, et mask oleks kindlalt ees ning kaetud oleks nina ja suu. Hoidu kätega maski ja nägu katsumast. Kui mask on niiske, tuleb see ära visata. Kasutatud maskid pane ettevaatlikult eraldi kilekotti ja sõlmi kinni.
Korduvkasutatavad riidemaskid tuleks pesta 65–90 °C kuumas vees.
10. Kuidas kõik need eriolukorra meetmed aitavad?
Meetmete eesmärk on takistada koroonaviiruse levimist. Kuigi suur osa inimesi põeb koroonaviirust kergelt, võib paljudel see haigus kulgeda väga raskelt. Hoolsus hügieenis, kodus püsimine ja teiste inimestega kontaktide vältimine aitab kaasa viiruse leviku tõkestamisele.
Reeglitest ja soovitustest kinnipidamine aitab ühelt poolt tagada, et meie haiglad ja arstid suudavad aidata kõiki, kes abi vajavad. Teiselt poolt aitab see ka igaühel endal ja tema lähedastel mitte haigestuda.
Allikas: Terviseamet